Opleiding BOA Basis Praktijk OV 2/2

13 maart 2026 | Opleiding
Opleiding BOA Basis Praktijk OV 2/2

Duur

3 lesdagen

Lestijden

09.30 - 16.30 uur

Examen

Praktijkexamen BOA-OV

Groepsgrootte

16 deelnemers

Voor wie is de Opleiding BOA Basis Praktijk openbaar vervoer?

De BOA Basis Praktijk openbaar vervoer (OV) is geschikt wanneer u aangesteld wilt worden als Buitengewoon Opsporingsambtenaar (BOA) domein 4 Openbaar vervoer. De opleiding tot BOA-OV, de BOA Basisbekwaamheid OV, bestaat uit twee onderdelen: BOA Basis Rechtskennis OV deel 1 en deel 2 BOA Basis Praktijk OV. 

Nadat u bent geslaagd voor zowel het examen Rechtskennis OV als het examen BOA Basis Praktijk OV ontvangt u het landelijk erkende BOA-OV getuigschrift. Met dit getuigschrift kan de werkgever de BOA-bevoegheid aanvragen bij het Ministerie van Justitie en Veiligheid.

Wat is het doel van de BOA Basis Praktijk Openbaar vervoer?

U wordt optimaal voorbereid op het landelijke BOA-OV examen én op de dagelijkse praktijk als BOA domein 4.
Naast de relevante wet- en regelgeving, wordt veel aandacht besteed aan het oefenen van (bekeurings)gesprekken en het invullen van processen-verbaal.
Hieronder ziet u op hoofdlijnen alle onderdelen die de revue passeren.

Wat wordt er behandeld tijdens deze opleiding?

De praktijkmodule BOA Basis Praktijk (3 lesdagen) bestaat uit de volgende onderdelen:

  • Wet- en regelgeving
  • Het Sanctioneringsgesprek
  • AB-gedrag
  • Doel-Aanpak-Analyse
  • Invulinstructie proces-verbaal

Gedurende 2,5 dag is er een trainingsacteur aanwezig waarmee rollenspellen geoefend worden.

De theoriemodule BOA Basis Rechtskennis OV

Om uw BOA bevoegheid domein 4 te krijgen, moet u naast het onderdeel BOA Basis Praktijk OV eerst het onderdeel BOA Basis Rechtskennis OV te behalen. Dit onderdeel bestaat uit 12 lesdagen. Zie hiervoor de pagina BOA Basis RechtskennisLet op, beide onderdelen staan apart van elkaar gepland. U kunt zich per onderdeel inschrijven. 

Vooropleiding en opleidingsniveau

Voor deelname aan de Opleiding Basisbekwaamheid BOA Openbaar vervoer is geen specifieke vooropleiding vereist. Het opleidingsniveau wordt ingeschaald op MBO 3 niveau.

Opleidingsduur en studiebelasting

In totaal duurt de Opleiding BOA-OV 12 lesdagen in een periode van 12 - 14 weken, dit betreft de onderdelen BOA Basis Rechtskennis OV en BOA Basis Praktijk OV. De 12 lesdagen worden klassikaal verzorgd, waarbij we uitgaan van 1 lesdag per week. De lesdagen worden gecombineerd met thuisstudie en e-learning. De mate van thuisstudie is sterk afhankelijk van het opleidingsniveau en de vooropleiding van de deelnemer. Voor meer informatie hierover kunt u contact opnemen met onze opleidingsadviseurs.

Lesmateriaal en Elektronische Leeromgeving (ELO)

Wij gebruiken het boek BOA Basis Praktijk OV, dat volledig op het examen is afgestemd. Het boek is breinvriendelijk opgebouwd, met korte alinea’s, veel schema’s, voorbeelden en kleuren.

Daarnaast vindt een deel van de studie plaats via de elektronische leeromgeving (ELO). De ELO biedt tal van handige zaken, zoals informatie over de opleiding, het digitale cursusboek, oefenvragen en het invul-sjabloon voor het proces-verbaal, dat zo digitaal ingevuld kan worden ter oefening en voorbereiding op het examen.

Examen

Het onderdeel BOA Basis Praktijk OV wordt afgesloten met het landelijke praktijkexamen van Examenbureau Toezicht en Handhaving (ExTH). U voert in twee casussen een sanctioneringsgesprek en van één van deze casussen maakt u een proces-verbaal op. Het examen duurt 60 minuten en vindt plaats in de praktijkstraat.

Nadat u geslaagd bent voor zowel de BOA Rechtskennis OV als de BOA Basis Praktijk OV ontvangt u uw BOA-OV getuigschrift.

Bent u gezakt voor één van de examens, dan kunt u met onze Cursusadministratie een nieuwe datum afstemmen voor een herexamen.

Waarom kiest u voor de BOA-OV opleiding van NIVOO?

  • Uw lessen worden verzorgd door ervaren praktijkdocenten
  • Hoog slagingspercentage
  • Optimale voorbereiding op de praktijk
  • Begrijpelijk lesmateriaal van hoge kwaliteit
  • Veel oefenmogelijkheden/-vragen via onze ELO
  • Zowel open inschrijving als incompany mogelijkheden
  • Alles wordt geregeld, van exameninschrijving tot lunch

Vervolgopleiding BOA

Nadat u het BOA-OV getuigschrift heeft behaald en u bent aangesteld als BOA in domein 4, dient u te starten met de Permanente her- en bijscholing domein 4 (PHB). In vijf jaar tijd behaalt u vier modules waarna uw bevoegdheid weer kan worden verlengd. Naast de PHB domein 4 kunt u ook deelnemen aan verschillende Vakopleidingen BOA voor meer kennis en vaardigheden als handhaver.

Aanvullende vakopleidingen voor de BOA OV

Cursuskalender

Neem contact op over de inschrijf- of incompany mogelijkheden via 0346-217421 of opleidingsadvies@nivoo.nl